The 2020 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 13-26. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 2-7 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2020 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 3A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


3A Region 1

 

 CLASS 3A – REGION 1
   
   
Bishop Heelan     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Sioux City, Bishop Heelan Catholic Bishop Heelan   
   59-21G5 
Sheldon Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Sioux City, Bishop Heelan Catholic   
  Bishop Heelan
West Lyon    44-34 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Inwood, West Lyon West Lyon   
   51-38 
Sioux Center    
  Saturday, Feb. 22, 5 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Cherokee Washington   MOC-Floyd Valley 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At Cherokee, Washington Cherokee Washington   
   80-46G6 
OABCIG Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Cherokee, Washington   
  Cherokee Washington
Unity Christian 80-56 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Orange City, Unity Christian MOC-Floyd Valley   
   64-56 
MOC-Floyd Valley     


3A Region 2

 

 CLASS 3A – REGION 2
   
   
Clear Lake     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Clear Lake Clear Lake   
   57-46G5 
Garner-Hayfield-Ventura Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Clear Lake   
  Clear Lake
Forest City    61-39 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Forest City Forest City   
   52-41 
Humboldt    
  Saturday, Feb. 22, 5 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Okoboji   At Algona 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At Milford, Okoboji Okoboji   
   37-36G6 
Spirit Lake Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Milford, Okoboji   
  Okoboji
Estherville-Lincoln Central 71-45 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Estherville-Lincoln Central Algona   
   58-51 
Algona     


3A Region 3

 

 CLASS 3A – REGION 3
   
   
Roland-Story     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Story City, Roland-Story Roland-Story   
   64-26G5 
Kuemper Catholic Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Story City, Roland-Story   
  Roland-Story
Southeast Valley    55-30 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Gowrie, Southeast Valley Greene County   
   56-51 
Greene County    
  Saturday, Feb. 22, 7 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Hampton-Dumont-CAL   At Conrad, BCLUW 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At Hampton Hampton-Dumont-CAL   
   62-34G6 
Iowa Falls-Alden Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Hampton   
  Jesup
Jesup 63-50 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Location Jesup   
   68-26 
Oelwein     


3A Region 4

 

 CLASS 3A – REGION 4
   
   
Crestwood     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Cresco, Crestwood Crestwood   
   65-51G5 
North Fayette Valley Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Cresco, Crestwood   
  Waukon
Waukon    60-59 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Waukon Waukon   
   57-45 
New Hampton    
  Saturday, Feb. 22, 5 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Davenport Assumption   At Dyersville, Beckman Catholic 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At Davenport, Assumption Davenport Assumption   
   61-32G6 
Tipton Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Davenport, Assumption   
  Davenport Assumption
Anamosa 72-21 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Anamosa Anamosa   
   54-43 
Camanche     


3A Region 5

 

 CLASS 3A – REGION 5
   
   
Dike-New Hartford     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Dike Dike-New Hartford   
   64-24G5 
La Porte City Union Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Dike   
  Dike-New Hartford
Waterloo Columbus Catholic    67-15 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Waterloo, Columbus Catholic Waterloo Columbus Catholic   
   58-28 
Independence    
  Saturday, Feb. 22, 4 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
Monticello   At Center Point-Urbana 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At Monticello Monticello   
   47-35G6 
Mount Vernon Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Monticello   
  Monticello
Solon 47-20 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Solon Vinton-Shellsburg   
   64-55 
Vinton-Shellsburg     


3A Region 6

 

 

 CLASS 3A – REGION 6
   
   
North Polk     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Alleman, North Polk North Polk   
   66-7G5 
South Tama Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Alleman, North Polk   
  North Polk
Eddyville-Blakesburg-Fremont    79-23 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Eddyville PCM   
   45-41 
PCM    
  Saturday, Feb. 22, 4 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
West Liberty   At Grinnell 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At West Liberty West Liberty   
   66-39G6 
Mid-Prairie Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At West Liberty   
  West Liberty
Williamsburg 63-55 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Williamsburg Williamsburg   
   59-56 
Benton Community     


3A Region 7

 

 CLASS 3A – REGION 7
   
   
Des Moines Christian     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Urbandale (Des Moines, Christian) Des Moines Christian   
   60-34G5 
Saydel Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Knoxville   
  Des Moines Christian
Centerville    58-43 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Centerville, Lakeview Elementary Centerville   
   59-38 
Chariton    
  Saturday, Feb. 22, 5 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
West Burlington   At Eddyville-Blakesburg-Fremont 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At West Burlington West Burlington   
   77-31G6 
Davis County Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At West Burlington   
  West Burlington
Central Lee 42-36 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Donnellson, Central Lee Central Lee   
   66-31 
Albia     


3A Region 8

 

 CLASS 3A – REGION 8
   
   
Red Oak     
Saturday, Feb. 15, 5 PMG1  
At Red Oak Red Oak   
   68-55G5 
Shenandoah Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At Red Oak   
  Red Oak
Atlantic    62-50 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG2  
At Atlantic Atlantic   
   58-14 
Clarinda    
  Saturday, Feb. 22, 5 PMG7 
  WinnerG7
  CHAMPION
  SCORE
West Marshall   At Corning, Southwest Valley 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG3  
At State Center, West Marshall West Marshall   
   47-38G6 
Nevada Wednesday, Feb. 19, 7 PM 
  At West Des Moines, Dowling Catholic   
  Creston
Creston 55-41 
Saturday, Feb. 15, 5 PMG4   
At Creston Creston   
   74-35 
Clarke     

Enter your number to get our free mobile app