The 2021 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 11-24. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 1-6 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
Bishop Garrigan  
G7  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Northwood-Kensett At Algona, Garrigan Bishop Garrigan 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    79-24G11 
 At NorthwoodNorthwood-Kensett Fri., Feb. 19, 7 PM 
 North Iowa27-19  At Algona, Garrigan 
      
 Newman Catholic  Bishop Garrigan
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  87-24
 At Mason City,NewmanNewman Catholic  
 Rockford47-30G8  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 North Tama At Mason City, Newman Waterloo Christian 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    56-33 
 At Traer, North TamaWaterloo Christian 
 Waterloo Christian 49-39  Wed., Feb. 24, 7 PMG13 
     Bishop Garrigan
  CHAMPION
  63-31
Clarksville At Mason City 
G9    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 BCLUW At Clarksville BCLUW
Thu., Feb. 11, 7 PMG4    54-40G12 
At Conrad, BCLUWBCLUW Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Valley Lutheran 73-19  At Ackley 
       BCLUW
 AGWSR    40-36
 Thu., Feb. 11, 7 PMG5   
 At Ackley, AGWSRAGWSR   
 North Butler60-39G10   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Colo-Nesco At Ackley AGWSR   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6    38-26 
 At ColoGladbrook-Reinbeck  
 Gladbrook-Reinbeck55-28   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
Newell-Fonda  
G7  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 St. Edmond At Newell Newell-Fonda 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    100-17G11 
 At Fort Dodge, St. EdmondSt. Edmond Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Ankeny Christian58-22  At Newell 
      
 Audubon  Newell-Fonda
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  78-36
 At AudubonAudubon  
 East Union54-43G8  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Glidden-Ralston At Audubon Audubon 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    45-40 
 At GliddenGlidden-Ralston 
 Coon Rapids-Bayard 53-34  Wed., Feb. 24, 7 PMG13 
     Newell-Fonda
  CHAMPION
  75-37
CAM At Jefferson, Greene County 
G9    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Southeast Warren At Anita, CAM CAM
Thu., Feb. 11, 7 PMG4    61-46G12 
At Liberty Center, SE WarrenSoutheast Warren Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Orient-Macksburg 63-14  At Anita 
       CAM
 Paton-Churdan    60-53
 Thu., Feb. 11, 7 PMG5   
 At ChurdanPaton-Churdan   
 Ar-We-Va57-51G10   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Martensdale-St. Marys At Churdan Paton-Churdan   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6    62-41 
 At MartensdaleMartensdale-St. Marys  
 Melcher-Dallas60-42   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
Saint Ansgar  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Wapsie Valley At Saint Ansgar Saint Ansgar 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    66-39G12 
 At Readlyn, Wapsie ValleyWapsie Valley Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Janesville46-34  At Saint Ansgar 
      
 Nashua-Plainfield  Saint Ansgar
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  66-45
 At NashuaNashua-Plainfield  
 Tripoli52-20G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Central Community At Nashua Nashua-Plainfield 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    56-39 
 At Elkader, CentralWest Central 
 West Central 44-33  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Saint Ansgar
 Turkey Valley  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  56-46
 At Jackson Jct., Turkey ValleyTurkey Valley At New Hampton 
 Dunkerton76-28G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Central City At Jackson Junction Turkey Valley
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    53-47G13 
At Central CityCentral City Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Don Bosco 59-12  At Jackson Junction 
       Turkey Valley
 Riceville    44-33
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At RicevilleKee High   
 Kee High58-38G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 East Buchanan At Elkader East Buchanan   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    52-33 
 At Winthop, East BuchananEast Buchanan  
 Edgwood-Colesburg54-37   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
   
   
Kingsley-Pierson  
G7  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Boyer Valley At Kingsley Kingsley-Pierson 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    63-38G11 
 At Dunlap, Boyer ValleyBoyer Valley Fri., Feb. 19, 7 PM 
 River Valley51-41  At Kingsley 
      
 Woodbine  Kingsley-Pierson
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  69-45
 At WoodbineWoodbine  
 Heartland Christian73-21G8  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Riverside At Woodbine Woodbine 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    67-38 
 At Oakland, RiversideWinnerG3 
 West Harrison 46-41  Wed., Feb. 24, 7 PMG13 
     Kingsley-Pierson
  CHAMPION
  64-44
Logan-Magnolia At Denison 
G9    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 East Mills At Logan Logan-Magnolia
Thu, Feb. 11, 7 PMG4    No ContestG12 
At Hastings, East MillsEast Mills Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Essex 41-27  At Logan 
       St. Albert
 Fremont-Mills    48-37
 Thu, Feb. 11, 7 PMG5   
 At Tabor, Fremont-MillsFremont-Mills   
 Griswold44-31G10   
  Tue, Feb. 16, 7 PM    
 Sidney At Tabor, Fremont-Mills St. Albert   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6    57-36 
 At SidneySt. Albert  
 St. Albert44-39   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
Springville  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Lisbon At Springville Springville 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    70-34G12 
 At LisbonLisbon Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Easton Valley47-41  At Springville 
      
 Prince of Peace  Springville
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  62-48
 At Clinton, Prince of PeacePrince of Peace  
 Midland63-32G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Marquette Catholic At Clinton, Prince of Peace Prince of Peace 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    61-36 
 At Bellevue, MarquetteMarquette Catholic 
 Cedar Valley Christian 65-12  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Springville
 Winfield-Mount Union  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  65-57
 At WinfieldWinfield-Mount Union At Muscatine 
 Holy Trinity Catholic53-42G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Calamus-Wheatland At Winfield Winfield-Mount Union
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    55-31G13 
At WheatlandCalamus-Wheatland Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Lone Tree 53-20  At Winfield 
       Burlington Notre Dame
 Burlington Notre Dame    61-33
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At Burlington, Notre DameBurlington Notre Dame   
 New London63-37G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 WACO At Burlington, Notre Dame Burlington Notre Dame   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    72-30 
 At Wayland, WACOWACO  
 Highland56-50   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
Montezuma  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Iowa Valley At Montezuma Montezuma 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    57-36G12 
 At Marengo, Iowa ValleyIowa Valley Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Keota53-16  At Montezuma 
      
 North Mahaska  Montezuma
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  57-36
 At New Sharon, N. MahaskaNorth Mahaska  
 Grand View Christian55-32G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Lynnville-Sully At New Sharon North Mahaska 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    55-41 
 At SullyLynnville-Sully 
 Tri-County 52-21  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Montezuma
 Baxter  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  62-44
 At BaxterBaxter At Pleasantville 
 BGM54-15G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 English Valleys At Baxter Baxter
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    64-45G13 
At North EnglishHLV Fri., Feb. 19, 7 PM 
 HLV 54-40  At Baxter 
       Collins-Maxwell
 Collins-Maxwell    57-47
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At Maxwell, Collins-MaxwellCollins-Maxwell   
 GMG55-22G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Belle Plaine At Maxwell Collins-Maxwell   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    73-27 
 At Belle PlaineBelle Plaine  
 Meskwaki Settlement70-54   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
MMCRU  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 George-Little Rock At Marcus, MMCRU MMCRU 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    82-37G12 
 At GeorgeGeorge-Little Rock Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Harris-Lake Park56-23  At Marcus 
      
 Woodbury Central  MMCRU
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  67-32
 At Moville, Woodbury CentralWoodbury Central  
 Siouxland Christian55-28G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 West Bend-Mallard At Moville Woodbury Central 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    46-37 
 At West BendWest Bend-Mallard 
 Hartley-Melvin-Sanborn 50-39  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     MMCRU
 St. Mary's (Storm Lake)  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  53-43
 At Storm Lake, St. Mary'sSt. Mary's (Storm Lake) At Sioux City, West 
 GTRA69-32G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 St. Mary's (Remsen) At Storm Lake, St. Mary's St. Mary's (Remsen)
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    54-39G13 
At RemsenSt. Mary's (Remsen) Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Gehlen Catholic 47-39  At Sloan 
       Westwood
 Westwood    50-44
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At Sloan, WestwoodWestwood   
 Trinity Christian59-17G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Whiting At Sloan Westwood   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    55-39 
 At WhitingAkron-Westfield  
 Akron-Westfield58-22   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
Exira/Elk Horn-Kimballton  
G8  
  Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Murray At Elk Horn, Exira-EHK Exira/Elk Horn-Kimballton 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG1    64-31G12 
 At MurrayMurray Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Mormon Trail50-44  At Elk Horn 
      
 Stanton  Exira/Elk Horn-Kimballton
 Thu., Feb. 11, 7 PMG2  53-43
 At StantonStanton  
 Bedford53-41G9  
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Lamoni At Stanton Stanton 
 Thu., Feb. 11, 7 PMG3    63-25 
 At LamoniLamoni 
 Diagonal 50-38  Wed., Feb. 24, 7 PMG14 
     Exira/Elk Horn-Kimballton
 Lenox  CHAMPION
 Thu., Feb. 11, 7 PMG4  66-56
 At LenoxLenox At Winterset 
 Southwest Valley58-45G10    
    Tue., Feb. 16, 7 PM  
 Moravia At Lenox Lenox
Thu., Feb. 11, 7 PMG5    66-40G13 
At MoraviaMoravia Fri., Feb. 19, 7 PM 
 Seymour 50-43  Site To Be Determined 
       Lenox
 Sigourney    52-33
 Thu., Feb. 11, 7 PMG6   
 At SigourneySigourney   
 Moulton-Udell55-23G11   
  Tue., Feb. 16, 7 PM    
 Wayne At Sigourney Sigourney   
 Thu., Feb. 11, 7 PMG7    57-34 
 At Corydon, WayneWayne  
 Twin Cedars50-24   

Get our free mobile app