The 2021 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 11-24. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 1-6 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 2A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
Maquoketa Valley  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Starmont At Delhi, Maquoketa Valley Maquoketa Valley 
Saturday, Feb. 13, 5 PMG1    68-18G7 
At Arlington, StarmontStarmont Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Postville43-38  At Delhi 
      
  Maquoketa Valley
  48-30
Jesup  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Jesup MFL-Mar-Mac 
    56-44 
MFL-Mar-Mac 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Maquoketa Valley
  CHAMPION
  43-37
Cascade At Manchester, West Delaware 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Beckman Catholic At Cascade Beckman Catholic
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    50-47G8 
At Dyersville, BeckmanBeckman Catholic Friday, Feb. 18, 7 PM 
 South Winneshiek 45-9  At Cascade 
      Beckman Catholic
    49-37
   
Sumner-Fredericksburg   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Sumner Sumner-Fredericksburg   
    62-26 
Clayton Ridge  


2A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Grundy Center  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Woodward-Granger At Grundy CenterGrundy Center 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    64-25G7 
At WoodwardWoodward-Granger Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Ogden58-40  At Grundy Center 
      
  Grundy Center
  60-26
Earlham  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Earlham Earlham 
    48-33 
Pleasantville 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Grundy Center
  CHAMPION
  51-44
Denver At Waterloo, West 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Madrid At Denver Denver
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    62-21G8 
At MadridSouth Hardin Friday, Feb. 18, 7 PM 
 South Hardin 32-28  At Marshalltown 
      Denver
    44-23
   
Van Meter   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Van Meter Van Meter   
    43-29 
Colfax-Mingo  


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
West Branch  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Danville At West Branch West Branch 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    75-41G7 
At DanvilleDanville Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Wapello41-40  At West Branch 
      
  West Branch
  41-37
Pella Christian  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Pella Christian Pella Christian 
    49-40 
Pekin 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     West Branch
  CHAMPION
  62-39
Van Buren County At Williamsburg 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Louisa-Muscatine At Keosauqua, Van Buren Van Buren County
Saturday, Feb. 13, 2 PMG2    46-45G8 
At Letts, Louisa-MuscatineLouisa-Muscatine Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Cardinal 55-25  At Keosauqua 
      Regina Catholic
    54-45
   
Mediapolis   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Mediapolis Regina Catholic   
    54-49 
Regina Catholic  


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
North Linn  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Hudson At Troy Mills, North Linn North Linn 
Saturday, Feb. 13, 5 PMG1    64-50G7 
At Hudson (Elementary)Hudson Friday, Feb. 18, 7 PM 
 East Marshall69-33  At Troy Mills 
      
  North Linn
  70-56
Alburnett  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Alburnett Columbus Catholic 
    53-42 
Columbus Catholic 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     North Linn
  CHAMPION
  54-36
Bellevue At Cascade 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Northeast At Bellevue Bellevue
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    58-27G8 
At Goose Lake, NortheastNortheast Friday, Feb. 18, 7 PM 
 North Cedar 73-32  At Bellevue 
      Bellevue
    56-41
   
Wilton   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Wilton Wilton   
    47-43 
Durant  


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Nodaway Valley  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 IKM-Manning At Greenfield, Nodaway Valley Nodaway Valley 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    64-33G7 
At ManningEast Sac County Friday, Feb. 18, 7 PM 
 East Sac County74-59  At Greenfield 
      
  Nodaway Valley
  61-58
South Central Calhoun  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Lake City, S. Central Calhoun South Central Calhoun 
    47-39 
ACGC 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Nodaway Valley
  CHAMPION
  55-33
AHSTW At Atlantic 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Interstate 35 At Avoca, AHSTW AHSTW
Saturday, Feb. 13, 3 PMG2    57-24G8 
At Truro, Interstate 35Interstate 35 Friday, Feb. 18, 7 PM 
 West Central Valley 37-30  At Avoca 
      AHSTW
    59-29
   
Central Decatur   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Leon, Central Decatur Mount Ayr   
    40-28 
Mount Ayr  


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
Dike-New Hartford  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Central Springs At Dike Dike-New Hartford 
Saturday, Feb. 13, 5 PMG1    68-21G7 
At Manley, Central SpringsEagle Grove Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Eagle Grove53-48  At Dike 
      
  Dike-New Hartford
  48-27
Aplington-Parkersburg  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Parkersburg Aplington-Parkersburg 
    65-37 
Belmond-Klemme 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG9 
     Dike-New Hartford
  CHAMPION
  72-30
West Hancock At Hampton 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Manson-Northwest Webster At Britt, West Hancock West Hancock
Saturday, Feb. 13, 5:30 PMG2    59-39G8 
At MansonManson-Northwest Webster Friday, Feb. 18, 7 PM 
 Lake Mills 47-24  At Britt 
      West Hancock
    68-36
   
West Fork   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Sheffield, West Fork West Fork   
    55-37 
South Hamilton  


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
Central Lyon  
G3  
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Western Christian At Rock Rapids, Central Lyon Central Lyon 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    70-50G7 
At Hull, Western ChristianWestern Christian Friday, Feb. 19, 7 PM 
 West Sioux53-41  At Rock Rapids 
      
  Emmetsburg
  48-43
Emmetsburg  
G4  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Emmetsburg Emmetsburg 
    62-33 
Sioux Central 
    Wed., Feb. 19, 7 PMG9 
     Rock Valley
  CHAMPION
  40-22
Sibley-Ocheyedan At Hartley 
G5    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Rock Valley At Sibley Rock Valley
Saturday, Feb. 13, 7 PMG2    54-53G8 
At Rock ValleyRock Valley Friday, Feb. 19, 7 PM 
 Boyden-Hull 47-40  At Sioux Rapids 
      Rock Valley
    56-46
   
North Union   
G6   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 At Armstrong, North Union Pocahontas Area   
    42-40 
Pocahontas Area  


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Treynor  
G4  
  Wednesday, Feb. 17, 7 PM  
 Lawton-Bronson At Treynor Treynor 
Saturday, Feb. 13, 7 PMG1    54-40G8 
At LawtonLawton-Bronson Friday, Feb. 19, 7 PM 
 Missouri Valley68-25  At Treynor 
      
  Treynor
  63-46
West Monona  
G5  
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 At Onawa, West Monona West Monona 
    43-34 
Hinton 
    Wed., Feb. 24, 7 PMG10 
     Treynor
  CHAMPION
  40-38
Underwood At Council Bluffs, Lewis Central 
G6    
    Tuesday, Feb. 16, 7 PM  
 Tri-Center At Underwood Underwood
Saturday, Feb. 13, 4 PMG2    65-64G9 
At Neola, Tri-CenterTri-Center Friday, Feb. 19, 7 PM 
 MVAOCOU 50-41  At Underwood 
       Underwood
    48-45
   
Ridge View   
G7   
  Tuesday, Feb. 16, 7 PM    
 South O'Brien At Holstein, Ridge View South O'Brien   
Thursday, Feb. 11, 5 PMG3    55-50 
At Paullina, South O'BrienSouth O'Brien  
 Alta-Aurelia49-35   

Get our free mobile app