The 2020 Iowa High School Boys District Basketball Tournament runs February 17-29. Substate winners advance to the state tournament, which runs March 9-13 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2020 IOWA HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL
CLASS 2A DISTRICT TOURNAMENTS

 SELECT A DISTRICT


2A District 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 1
     
  
 West Sioux   
 G5 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Hawarden, West Sioux   
  West Sioux
Unity Christian    65-64 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Rock Valley Sioux Center   
   90-84 (2OT) 
Sioux Center    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG7 
  West Sioux
  CHAMPION
  83-66
   At LeMars 
  
 Cherokee, Washington   
 G6 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Hawarden, West Sioux   
  Cherokee, Washington
Rock Valley 64-47 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Rock Valley Rock Valley   
   72-43 
MVAOCOU     


2A District 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 2
     
  
 South Central Calhoun   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Rockwell City   
  South Central Calhoun
OABCIG    79-55 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Sac City Alta-Aurelia   
   60-49 
Alta-Aurelia    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  South Central Calhoun
  CHAMPION
  62-47
   At Manson-Northwest Webster 
  
 Southeast Valley   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Rockwell City   
  Southeast Valley
East Sac County 56-45 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Sac City East Sac County   
   75-45 
Manson-Northwest Webster     


2A District 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 3
     
  
 Boyden-Hull   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Hull, Boyden-Hull   
  Boyden-Hull
Sheldon    55-39 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Sioux Rapids, Sioux Central Sheldon   
   70-56 
Pocahontas Area    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Boyden-Hull
  CHAMPION
  72-33
   At Sheldon 
  
 Emmetsburg   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Hull, Boyden-Hull   
  Sioux Central
Sioux Central 67-57 
Tuesday, Feb. 18, 8 PMG2   
At Sioux Rapids, Sioux Central Sioux Central   
   69-51 
North Union     


2A District 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 4
     
  
 Western Christian   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Hull, Western Christian   
  Okoboji
Okoboji    66-62 (OT) 
Tuesday, Feb. 18, 6:30 PMG1  
At Inwood, West Lyon Okoboji   
   79-77 
Central Lyon    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  West Lyon
  CHAMPION
  68-63
   At Sibley-Ocheyden 
  
 Spirit Lake   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Hull, Western Christian   
  West Lyon
West Lyon 47-45 
Tuesday, Feb. 18, 8 PMG2   
At Inwood, West Lyon West Lyon   
   74-41 
Sibley-Ocheyedan     


2A District 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 5
     
  
 Osage   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Osage   
  Osage
Clarion-Goldfields-Dows    68-43 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Garner-Hayfield-Ventura Clarion-Goldfield-Dows   
   75-30 
Eagle Grove    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Forest City
  CHAMPION
  51-50 (OT)
   At Clear Lake 
  
 Forest City   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Osage   
  Forest City
Garner-Hayfield-Ventura 57-52 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Garner-Hayfield-Ventura Garner-Hayfield-Ventura   
   70-56 
Belmond-Klemme ��   


2A District 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 6
     
  
 North Linn   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Troy Mills, North Linn   
  North Linn
Sumner-Fredericksburg    85-45 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Denver Sumner-Fredericksburg   
   61-54 
Jesup    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  North Linn
  CHAMPION
  79-73
   At Independence 
  
 Dike-New Hartford   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 6:30 PM 
  At Troy Mills, North Linn   
  Dike-New Hartford
Denver 72-52 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Denver Denver   
   84-64 
New Hampton     


2A District 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 7
     
  
 Beckman Catholic   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 7 PM 
  At Dyersville, Beckman Catholic   
  Beckman Catholic
Postville    66-32 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Cresco, Crestwood North Fayette Valley   
   53-46 
North Fayette Valley    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Beckman Catholic
  CHAMPION
  65-36
   At Elkader, Central Community 
  
 Waukon   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 7 PM 
  At Waukon   
  Crestwood
Crestwood 69-61 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Cresco, Crestwood Crestwood   
   77-50 
Oelwein     


2A District 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – DISTRICT 8
     
  
 Monticello   
 G3 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Monticello   
  Monticello
Northeast    38-34 
Monday, Feb. 17, 6:30 PMG1  
At Cascade, Western Dubuque Northeast   
   71-50 
Tipton    
  Tuesday, Feb. 25, 7 PMG5 
  Monticello
  CHAMPION
  52-33
   At Solon 
  
 Iowa City Regina   
 G4 
 Thursday, Feb. 20, 8 PM 
  At Monticello   
  Cascade
Cascade 50-26 
Monday, Feb. 17, 8 PMG2   
At Cascade, Western Dubuque Cascade   
   48-28 
Bellevue