For Class 1A teams, regional games will be played July 8-15 at various sites across the state. The 2019 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 22-26 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2019 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS


Select A Region:

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
Newell-Fonda  
G7  
 Wed., July 10, 7:00p  
 Kingsley-Pierson At Akron Akron-Westfield 
 Mon., July 8, 7:00pG1    7-2G11 
 At KingsleyKingsley-Pierson Fri., July 12, 7:00p 
 Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire10-7  At Akron 
      
 Gehlen Catholic  Gehlen Catholic
 Mon., July 8, 7:00pG2  9-5
 At Remsen, St. Mary'sGehlen Catholic  
 Whiting12-0G8  
    Wed., July 10, 7:00p  
 MMRCU At Cleghorn Gehlen Catholic 
 Mon., July 8, 7:00pG3    2-1 
 At CleghornMMRCU 
 Harris-Lake Park 6-2  Mon., July 15, 7:00pG13 
     Gehlen Catholic
  CHAMPION
  2-1
Westwood At Westwood 
G9    
    Wed., July 10, 7:00p  
 St. Mary's, Remsen At Westwood Westwood
 Mon., July 8, 7:00pG4    3-1G12 
 At Remsen, St. Mary'sSt. Mary's, Remsen Fri., July 12, 7:00p 
 Clay Central-Everly 6-3  At Westwood 
       Westwood
 South O'Brien    15-14
 Mon., July 8, 7:00pG5   
 At PaullinaSouth O'Brien   
 Trinity Christian12-0G10   
  Wed., July 10, 7:00p    
 River Valley At Paullina South O'Brien   
 Mon., July 8, 7:00pG6    4-2 
 At River ValleyRiver Valley  
 St. Mary's, Storm Lake9-5   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
Newell-Fonda  
G6  
 Wed., July 10, 7:00p  
 Woodbine At Newell Newell-Fonda 
 Mon., July 8, 7:00pG1    15-0G10 
 At WoodbineWoodbine Fri., July 12, 7:00p 
 Glidden-Ralston16-4  At Newell 
      
 Riverside  Newell-Fonda
 Mon., July 8, 7:00pG2  8-1
 At RiversideRiverside  
 Boyer Valley7-3G7  
    Wed., July 10, 7:00p  
 Exira/Elk Horn-Kimballton At Riverside Exira/Elk Horn-Kimballton 
 Mon., July 8, 7:00pG3    7-3 
 At KimballtonExira/Elk Horn-Kimballton 
 Audubon 8-2  Mon., July 15, 7:00pG12 
     Newell-Fonda
  CHAMPION
  6-4
West Harrison At Newell 
G8    
    Wed., July 10, 7:00p  
 St. Albert, Council Bluffs At Mondamin Ar-We-Va
 Mon., July 8, 7:00pG4    5-4G11 
 At Council Bluffs, St. AlbertAr-We-Va Fri., July 12, 7:00p 
 Ar-We-Va 9-8  At Onawa 
       Ridge View
    10-0
   
Ridge View   
G9   
  Wed., July 10, 7:00p    
 Coon Rapids-Bayard At Holstein Ridge View   
 Mon., July 8, 7:00pG5    11-1 
 At Coon RapidsCAM  
 CAM4-1   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
Collins-Maxwell  
G6  
 Wed., July 10, 7:00p  
 East Union At Maxwell Collins-Maxwell 
 Mon., July 8, 7:00pG1    10-0G10 
 At AftonEast Union Fri., July 12, 7:00p 
 Orient-Macksburg6-5  At Maxwell 
      
 Murray  Collins-Maxwell
 Mon., July 8, 5:30pG2  10-2
 At BedfordMurray  
 East Mills13-1G7  
    Wed., July 10, 7:00p  
 Southwest Valley At Gilbertville Murray 
 Mon., July 8, 7:00pG3    9-1 
 At CorningStanton 
 Stanton 8-6  Mon., July 15, 7:00pG12 
     Collins-Maxwell
  CHAMPION
  3-0
Lenox At Maxwell 
G8    
    Wed., July 10, 7:00p  
 Fremont-Mills At Lenox Lenox
 Mon., July 8, 7:00pG4    12-2G11 
 At FremontFremont-Mills Fri., July 12, 7:00p 
 Griswold 4-3  At Lenox 
       Grand View Christian
    11-7
   
Grand View Christian   
G9   
  Wed., July 10, 7:00p    
 Bedford At Des Moines, Grand View University Grand View Christian   
 Mon., July 8, 7:30pG5    12-0 
 At BedfordBedford  
 Diagonal14-2   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
   
   
BCLUW  
G6  
 Wed., July 10, 7:00p  
 Central Decatur At Conrad BCLUW 
 Mon., July 8, 7:00pG1    9-1G10 
 At LeonCentral Fri., July 12, 7:00p 
 Colo-Nesco9-7  At Conrad 
      
 Wayne  Wayne
 Mon., July 8, 7:00pG2  4-2
 At CorydonWayne  
 Southeast Warren14-2G7  
    Wed., July 10, 7:00p  
 Seymour At Corydon Wayne 
 Mon., July 8, 7:00pG3    2-0 
 At SeymourSeymour 
 Mormon Trail 12-0  Mon., July 15, 7:00pG12 
     Wayne
  CHAMPION
  8-0
Twin Cedars At Corydon 
G8    
    Wed., July 10, 7:00p  
 Baxter At Bussey Twin Cedars
 Mon., July 8, 7:00pG4    6-0G11 
 At BaxterWinnerG4 Fri., July 12, 7:00p 
 Lamoni 11-0  At Bussey 
       Melcher-Dallas
    7-2
   
Melcher-Dallas   
G9   
  Wed., July 10, 7:00p    
 Moravia At Melcher Melcher-Dallas   
 Mon., July 8, 7:00pG5    10-0 
 At MoraviaWinnerG5  
 Moulton-Udell10-0   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
Lynnville-Sully  
G7  
 Wed., July 10, 7:00p  
 Lone Tree At Sully Lynnville-Sully 
 Mon., July 8, 7:00pG1    4-3G11 
 At Lone TreeWinnerG1 Fri., July 12, 7:00p 
 English Valleys4-0  At Sully 
      
 Winfield-Mount Union  Lynnville-Sully
 Mon., July 8, 7:00pG2  10-7
 At WinfieldWinfield-Mount Union  
 Tri-County9-1G8  
    Wed., July 10, 7:00p  
 BGM At New London BGM 
 Mon., July 8, 7:00pG3    2-1 
 At BrooklynBGM 
 Iowa Mennonite 12-0  Mon., July 15, 7:00pG13 
     Lynnville-Sully
  CHAMPION
  8-3
North Mahaska At Sully 
G9    
    Wed., July 10, 7:00p  
 New London At New Sharon North Mahaska
 Mon., July 8, 7:00pG4    3-1G12 
 At New LondonNew London Fri., July 12, 7:00p 
 HLV 2-1  At New Sharon 
       North Mahaska
 Sigourney    6-2
 Mon., July 8, 7:00pG5   
 At SigourneySigourney   
 Keota12-0G10   
  Wed., July 10, 7:00p    
 Montezuma At New Sharon Sigourney   
 Mon., July 8, 7:00pG6    14-2 
 At MontezumaMontezuma  
 Iowa Valley16-6   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
Lisbon  
G6  
 Wed., July 10, 7:00p  
 Easton Valley At Lisbon Lisbon 
 Mon., July 8, 7:00pG1    7-0G10 
 At PrestonEaston Valley Fri., July 12, 7:00p 
 East Buchanan14-12  At Lisbon 
      
 Don Bosco  Lisbon
 Mon., July 8, 5:30pG2  10-0
 At GilbertvilleDon Bosco  
 Gladbrook-Reinbeck10-0G7  
    Wed., July 10, 7:00p  
 Marquette Catholic At Gilbertville Don Bosco 
 Mon., July 8, 7:00pG3    4-2 
 At BellevueMarquette Catholic 
 Midland 6-3  Mon., July 15, 7:00pG12 
     Lisbon
  CHAMPION
  1-0
Belle Plaine At Lisbon 
G8    
    Wed., July 10, 7:00p  
 Calamus-Wheatland At Belle Plaine Belle Plaine
 Mon., July 8, 7:00pG4    8-5G11 
 At CalamusCalamus-Wheatland Fri., July 12, 7:00p 
 GMG 13-1  At Belle Plaine 
       Belle Plaine
    4-2
   
Central City   
G9   
  Wed., July 10, 7:00p    
 Springville At Corydon Central City   
 Mon., July 8, 7:00pG5    7-5 
 At SpringvilleSpringville  
 North Tama8-0   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
Clarksville  
G6  
 Wed., July 10, 7:00p  
 Wapsie Valley At Clarksville Clarksville 
 Mon., July 8, 5:30pG1    12-0G10 
 At FairbankCentral Community Fri., July 12, 7:00p 
 Central Community4-1  At Clarksville 
      
 Kee  Clarksville
 Mon., July 8, 7:00pG2  4-0
 At LansingKee  
 Postville16-0G7  
    Wed., July 10, 7:00p  
 Turkey Valley At TBA Turkey Valley 
 Mon., July 8, 7:00pG3    8-2 
 At Jackson JunctionTurkey Valley 
 West Central 13-0  Mon., July 15, 7:00pG12 
     Clarksville
  CHAMPION
  10-0
Janesville At Clarksville 
G8    
    Wed., July 10, 5:30p  
 Starmont At New Hampton Starmont
 Mon., July 8, 7:00pG4    12-7G11 
 At ArlingtonStarmont Fri., July 12, 7:00p 
 Dunkerton 10-1  At Starmont 
       Starmont
    5-4
   
Edgewood-Colesburg   
G9   
  Wed., July 10, 7:00p    
 South Winneshiek At Edgewood Edgewood-Colesburg   
 Mon., July 8, 7:00pG5    8-4 
 At CalmarSouth Winneshiek  
 Tripoli13-1   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
AGWSR  
G6  
 Wed., July 10, 7:00p  
 St. Edmond At Ackley AGWSR 
 Mon., July 8, 7:00pG1    2-1G10 
 At Fort Dodge, Rogers ParkSt. Edmond Fri., July 10, 7:00p 
 Riceville8-3  At Ackley 
      
 Newman Catholic  AGWSR
 Mon., July 8, 7:00pG2  4-0
 At Mason City, Newman CatholicNewman Catholic  
 West Bend-Mallard11-1G7  
    Wed., July 10, 7:00p  
 Rockford At Mason City, Newman Catholic Newman Catholic 
 Mon., July 8, 7:30pG3    12-0 
 At RockfordRockford 
 West Hancock 11-1  Mon., July 15, 7:00pG12 
     Bishop Garrigan
  CHAMPION
  1-0
Bishop Garrigan At Ackley 
G8    
    Wed., July 10, 7:00p  
 North Iowa At Algona, Bishop Garrigan Bishop Garrigan
 Mon., July 8, 7:00pG4    11-1G11 
 At Buffalo CenterNorthwood-Kensett Fri., July 10, 7:00p 
 Northwood-Kensett 19-2  At Algona, Bishop Garrigan 
       Bishop Garrigan
    5-1
   
North Butler   
G9   
  Wed., July 10, 7:00p    
 Nashua-Plainfield At Allison North Butler   
 Mon., July 8, 5:30pG5    11-1 
 At RockfordNashua-Plainfield  
 West Fork7-6