The 2021 Iowa High School Girls Regional Softball Tournament runs July 5-12. Regional winners advance to the state tournament, which runs July 19-23 at Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

CLASS 1A | CLASS 2A | CLASS 3A | CLASS 4A | CLASS 5A

2021 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS SOFTBALL
CLASS 2A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

2A Region 1 | 2A Region 2 | 2A Region 3 | 2A Region 4

2A Region 5 | 2A Region 6 | 2A Region 7 | 2A Region 8

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
North Union  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Emmetsburg At Armstrong, North Union North Union 
 Tue., July 6, 5:00pG1    13-1G7 
 At EmmetsburgEmmetsburg Fri., July 9, 7;00p 
 Sibley-Ocheyedan5-3  At Armstrong 
      
  North Union
  4-3
West Sioux  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Hawarden, West Sioux Western Christian 
    15-4 
Western Christian 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
Sioux Central At Armstrong 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Pocahontas Area At Sioux Rapids, Sioux Central Sioux Central
 Tue., July 6, 7:00pG2    12-0G8 
 At PocahontasAlta-Aurelia Fri., July 9, 7:00p 
 Alta-Aurelia 8-3  At Sioux Rapids 
       Sioux Central
    3-0
   
South O'Brien   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Paullina, South O'Brien Ridge View   
    16-3 
Ridge View  


2A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Underwood  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Treynor At Underwood Underwood 
 Tue., July 6, 7:00pG1    7-6G7 
 At TreyorTreynor Fri., July 9, 5:00p 
 Missouri Valley2-1  At Underwood 
      
  Underwood
  11-2
AHSTW  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Avoca, AHSTW Tri-Center 
    3-1 
Tri-Center 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
West Monona At Underwood 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 MVAOCOU At Onawa, West Monona West Monona
 Tue., July 6, 5:00pG2    12-1G8 
 At Maple Valley, MVAOCOUMVAOCOU Fri., July 9, 7:00p 
 Lawton-Bronson 12-2  At Onawa 
       West Monona
    11-1
   
Hinton   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Hinton Hinton   
    1-0 
East Sac County  


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
Interstate 35  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Nodaway Valley At Truro, Interstate 35 Interstate 35 
 Tue., July 6, 7:00pG1    11-1G7 
 At Greenfield, Nodaway ValleyNodaway Valley Fri., July 9, 7;00p 
 West Central Valley5-4  At Truro 
      
  Interstate 35
  8-2
Mount Ayr  
SCOREG4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Mount Ayr Mount Ayr 
    2-1 
Central Decatur 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
Earlham At Interstate 35 
G5    
    Thu., July 8, 7:00p  
 ACGC At Earlham Earlham
 Tue., July 6, 7:00pG2    4-1G8 
 At Guthrie Center, ACGCACGC Fri., July 9, 7:00p 
 IKM-Manning 11-0  At Earlham 
       Earlham
    6-3
   
Kuemper Catholic   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Carroll, Kuemper Kuemper Catholic   
    5-3 
Panorama  


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
Van Meter  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Woodward-Granger At Van Meter Van Meter 
 Tue., July 6, 7:00pG1    13-1G7 
 At WoodwardOgden Fri., July 9, 7;00p 
 Ogden9-5  Van Meter 
      
  Van Meter
  12-0
South Central Calhoun  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Lytton, South Central Calhoun South Hamilton 
    12-2 
South Hamilton 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG
  CHAMPION
  SCORE
Pella Christian At Van Meter 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 East Marshall At Pella, Christian Pella Christian
 Tue., July 6, 7:00pG2    4-3G8 
 At LeGrand, East MarshallEast Marshall Fri., July 9, 7:00p 
 Madrid 6-5  At Pella, Christian 
       Pella Christian
    10-0
   
Colfax-Mingo   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Colfax Colfax-Mingo   
    7-6 
Pleasantville  


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Central Springs  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Lake Mills At Manly, Central Springs Central Springs 
 Tue., July 6, 5:00pG1    12-1G7 
 At Lake MillsManson-NW Webster Fri., July 9, 7;00p 
 Manson-NW Webster10-6  At Manly 
      
  Central Springs
  11-0
West Fork  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Sheffield, West Fork Belmond-Klemme 
    6-1 
Belmond-Klemme 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
Columbus Catholic At Manly 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Aplington-Parkersburg At Waterloo, Columbus Columbus Catholic
 Tue., July 6, 7:00pG2    12-0G8 
 At ParkersburgAplington-Parkersburg Fri., July 9, 7:00p 
 Clarion-Goldfield-Dows 11-9  At Waterloo, Columbus 
       South Hardin
    9-6
   
South Hardin   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Eldora, South Hardin South Hardin   
    14-4 
Eagle Grove  


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
North Linn  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 South Winneshiek At Troy Mills, North Linn North Linn 
 Tue., July 6, 7:00pG1    10-0G7 
 At Calmar, South WinneshiekSouth Winneshiek Fri., July 9, 7;00p 
 Postville3-2  At Troy Mills 
      
  North Linn
  15-5
Jesup  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Jesup Jesup 
    14-4 
Osage 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
Alburnett At Troy Mills 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Dike-New Hartford At Alburnett Alburnett
 Tue., July 6, 7:00pG2    12-8G8 
 At DikeDike-New Hartford Fri., July 9, 7:00p 
 Grundy Center 2-0  At Alburnett 
       Alburnett
    1-0
   
Hudson   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Hudson Denver   
    1-0 
Denver  


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
Louisa-Muscatine  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 West Branch At Louisa Louisa-Muscatine 
 Tue., July 6, 7:00pG1    2-1G7 
 At West BranchWest Branch Mon., July 12, 5:00p 
 North Cedar7-4  At Louisa 
      
  WinnerG7
  SCORE
Regina Catholic  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Iowa City, Regina Regina Catholic 
    5-3 
Pekin 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
Wapello At To Be Determined 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 Cardinal At Wapello Cardinal
 Tue., July 6, 7:00pG2    4-3G8 
 At Eldon, CardinalCardinal Fri., July 9, 7:00p 
 Mediapolis 11-1  At Keosauqua 
       Cardinal
    3-0
   
Van Buren County   
G6   
  Thu., July 8, 7:00p    
 At Keosauqua, Van Buren Van Buren County   
    12-2 
Danville  


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Wilton  
G3  
  Wed., July 7, 7:00p  
 Maquoketa Valley At Wilton Wilton 
 Tue., July 6, 7:00pG1    7-0G7 
 At Delhi, Maquoketa ValleyStarmont Fri., July 9, 7;00p 
 Starmont3-1  At Wilton 
      
  Wilton
  3-2
Durant  
G4  
 Wed., July 7, 7:00p  
 At Durant Durant 
    5-3 
Beckman Catholic 
    Mon., July 12, 7pG9 
     WinnerG9
  CHAMPION
  SCORE
Northeast At Wilton 
G5    
    Wed., July 7, 7:00p  
 MFL-Mar-Mac At Goose Lake, Northeast Northeast
 Tue., July 6, 7:00pG2    13-1G8 
 At Monona, MFL-Mar-MacMFL-Mar-Mac Fri., July 9, 7:00p 
 Bellevue 14-4  At Goose Lake 
       Northeast
    11-4
   
Cascade   
G6   
  Wed., July 7, 7:00p    
 At Cascade Cascade   
    3-0 
Clayton Ridge  

Enter your number to get our free mobile app

Iowa Born Sports Stars

What do each of these stellar athletes have in common? They all hail from the Hawkeye State.

LOOK: 50 images of winning moments from sports history

Sometimes images are the best way to honor the figures we've lost. When tragedy swiftly reminds us that sports are far from the most consequential thing in life, we can still look back on an athlete's winning moment that felt larger than life, remaining grateful for their sacrifice on the court and bringing joy to millions.

Read on to explore the full collection of 50 images Stacker compiled showcasing various iconic winning moments in sports history. Covering achievements from a multitude of sports, these images represent stunning personal achievements, team championships, and athletic perseverance.