For Class 2A teams, regional games will be played July 2-9 at various sites across the state. The 2018 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 16-20 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:

 


2A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 1
   
   
Alta-Aurelia  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 Ridge View At Alta Alta-Aurelia 
 Mon., July 2, 7:00pG1    5-4G7 
 At GalvaRidge View Fri., July 6, 7:00p 
 Sibley-Ocheyedan10-0 (5 innings)  At Alta 
      
  Alta-Aurelia
  10-0 (6 innings)
Hinton  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Hinton MVAOCOU 
    3-0 
MVAOCOU 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Alta-Aurelia
  CHAMPION
  5-2
West Sioux At Alta 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 West Lyon At Ireton West Sioux
 Mon., July 2, 7:00pG2    4-0G8 
 At InwoodWest Lyon Fri., July 6, 7:00p 
 Unity Christian 13-3 (6 innings)  At Ireton 
       Western Christian
    6-4
   
South O'Brien   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Paullina Western Christian   
    5-4 
Western Christian  


2A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 2
   
   
Treynor  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 West Central Valley At Treynor Treynor 
 Mon., July 2, 7:00pG1    10-0 (5 innings)G7 
 At StuartClarinda Fri., July 6, 7:00p 
 Clarinda6-3  At Treynor 
      
  Mount Ayr
  1-0
Mount Ayr  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Mount Ayr Mount Ayr 
    10-0 (6 innings) 
Nodaway Valley 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Logan-Magnolia
  CHAMPION
  2-1
Logan-Magnolia At Logan 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 Missouri Valley At Logan Logan-Magnolia
 Mon., July 2, 7:00pG2    13-0G8 
 At Missouri ValleyTri-Center Fri., July 6, 7:00p 
 Tri-Center 16-11  At Logan 
       Logan-Magnolia
    9-4
   
Underwood   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Underwood Underwood   
    6-3 
AHSTW  


2A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 3
   
   
IKM-Manning  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 East Sac County At Irwin IKM-Manning 
 Mon., July 2, 7:00pG1    10-0G7 
 At Wall LakeManson-NW Webster Fri., July 6, 7:00p 
 Manson-NW Webster3-2  At Irwin 
      
  IKM-Manning
  8-1
Panorama  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Panora Panorama 
    12-11 
ACGC 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Earlham
  CHAMPION
  9-3
Ogden At Irwin 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 South Central Calhoun At Ogden Ogden
 Mon., July 2, 7:00pG2    3-1G8 
 At LyttonWoodward-Granger Fri., July 6, 7:00p 
 Woodward-Granger 11-1  At Ogden 
       Earlham
    4-1
   
Earlham   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Earlham Earlham   
    13-10 
South Hamilton  


2A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 4
   
   
Des Moines Christian  
G3  
 Tue., July 3, 5:30p   
 Cardinal At Urbandale, DSM Christian Des Moines Christian 
 Mon., July 2, 7:00pG1    7-1G7 
 At EldonCardinal Fri., July 6, 5:30p 
 Van Buren9-0  At Urbandale, DSM Christian 
      
  Des Moines Christian
  8-4
Colfax-Mingo  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Colfax Colfax-Mingo 
    6-3 
Interstate 35 
   Mon., July 9, 5:30pG9 
     Des Moines Christian
  CHAMPION
  14-8
Van Meter At Urbandale, Des Moines Christian 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 Madrid At Van Meter Pella Christian
 Mon., July 2, 7:00pG2    13-2G8 
 At MadridPella Christian Fri., July 6, 7:00p 
 Pella Christian 6-2  At Van Meter 
       Pleasantville
    3-2
   
Pleasantville   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Pleasantville Pleasantville   
    13-4 
Pekin  


2A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 5
   
   
Central Springs  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 West Fork At Manly Central Springs 
 Mon., July 2, 7:00pG1    5-2G7 
 At SheffieldWest Fork Fri., July 6, 7:00p 
 Lake Mills9-8  At Manly 
      
  Central Springs
  13-0 (3 innings)
Nashua-Plainfield  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Nashua Nashua-Plainfield 
    10-3 
Belmond-Klemme 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Central Springs
  CHAMPION
  15-5 (5 innings)
Emmetsburg At Manly 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 Sioux Central At Emmetsburg Emmetsburg
 Mon., July 2, 5:30pG2    9-5G8 
 At Storm Lake, St. Mary'sSioux Central Fri., July 6, 7:00p 
 Okoboji 7-4  At Emmetsburg 
       Saint Ansgar
    5-1
   
Saint Ansgar   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Saint Ansgar Saint Ansgar   
    6-0 
Eagle Grove  


2A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 6
   
   
Iowa City Regina  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 Dike-New Hartford At Iowa City, Regina Iowa City Regina 
 Mon., July 2, 7:00pG1    12-0G7 
 At DikeAplington-Parkersburg Fri., July 6, 7:00p 
 Aplington-Parkersburg8-6  At Iowa City, Regina 
      
  Iowa City Regina
  10-0
Wapsie Valley  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Fairbank Denver 
    11-3 
Denver 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Iowa City Regina
  CHAMPION
  2-0 (9 innings)
North Linn At Troy Mills 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 Hudson At Troy Mills North Linn
 Mon., July 2, 7:00pG2    12-0G8 
 At HudsonSouth Winneshiek Fri., July 6, 7:00p 
 South Winneshiek 7-6  At Troy Mills 
       North Linn
    10-1
   
Sumner-Fredericksburg   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Sumner MFL-Mar-Mac   
    9-7 
MFL-Mar-Mac  


2A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 7
   
   
Louisa-Muscatine  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 Danville At Letts Louisa-Muscatine 
 Mon., July 2, 7:00pG1    12-0G7 
 At DanvilleDanville Fri., July 6, 7:00p 
 Mediapolis6-5  At Letts 
      
  Louisa-Muscatine
  10-3
Wapello  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Wapello Wapello 
    4-0 
Highland 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Louisa-Muscatine
  CHAMPION
  3-0
East Marshall At Letts 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 Grundy Center At LeGrand East Marshall
 Mon., July 2, 7:00pG2    7-0G8 
 At Grundy CenerGrundy Center Fri., July 6, 7:00p 
 South Hardin 3-0  At LeGrand 
       East Marshall
    12-2 (5 innings)
   
BCLUW   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Conrad BCLUW   
    8-3 
West Branch  


2A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 2A – REGION 8
   
   
Durant  
G3  
 Tue., July 3, 7:00p   
 Maquoketa Valley At Durant Durant 
 Mon., July 2, 7:00pG1    12-0G7 
 At DelhiClayton Ridge Fri., July 6, 7:00p 
 Clayton Ridge19-14  At Durant 
      
  Bellevue
  2-1
Alburnett  
G4  
    Tue., July 3, 7:00p  
 At Alburnett Bellevue 
    7-2 
Bellevue 
   Mon., July 9, 7:00pG9 
     Wilton
  CHAMPION
  10-0 (5 innings)
Jesup At Wilton 
G5    
    Tue., July 3, 7:00p  
 North Cedar At Jesup Jesup
 Mon., July 2, 7:00pG2    13-1 (4 innings)G8 
 At LowdenNorth Cedar Fri., July 6, 7:00p 
 Tipton 5-4  At Jesup 
       Wilton
    9-5
   
Wilton   
G6   
  Tue., July 3, 7:00p    
 At Wilton Wilton   
    2-0 
Cascade