Iowa High School Volleyball Regional Results – Class 2A, Quaterfinals
Here are the results the Class 2A Iowa Girls High School Athletic Union (IGHSAU) Volleyball Regional Quaterfinals games played across the state Tuesday night (October 28, 2014).
CLASS 2A – Region 1 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Sioux Rapids | Sioux Central | 3 | 0 | H-M-S |
B6 | Milford | Okoboji | 3 | 1 | North Union |
B7 | Hull, Western Christian | Western Christian | 3 | 0 | Sibley-Ocheyedan |
B8 | Inwood | West Lyon | 2 | 3 | Boyden-Hull |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Sioux Rapids | Sioux Central | Okoboji | ||
B10 | Hull, Western Christian | Western Christian | Boyden-Hull | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Hartley | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 2 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Lawton | Lawton-Bronson | 3 | 0 | MVAO |
B6 | Neola | Tri-Center | 3 | 2 | Missouri Valley |
B7 | Orange City, Unity Christian | Unity Christian | 3 | 0 | Alta-Aurelia |
B8 | Schaller | Ridge View | 0 | 3 | Hinton |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Neola | Lawton-Bronson | Tri-Center | ||
B10 | Orange City, Unity Christian | Unity Christian | Hinton | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Sergeant Bluff | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 3 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Lake City | South Central Calhoun | 3 | 0 | Audubon |
B6 | Manson | Manson-NW Webster | 3 | 1 | Fort Dodge St. Edmond |
B7 | Treynor | Treynor | 3 | 0 | IKM-Manning |
B8 | Underwood | Underwood | 0 | 3 | St. Albert |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Lake City | South Central Calhoun | Manson-NW Webster | ||
B10 | Treynor | Treynor | St. Albert | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Denison | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 4 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Woodward | Woodward-Granger | 3 | 0 | Central Decatur |
B6 | Earlham | Earlham | 0 | 3 | Southwest Valley |
B7 | Pella Christian | Pella Christian | 3 | 1 | Des Moines Christian |
B8 | Eddyville | Eddyville-Blakesburg-Fremont | 3 | 0 | Pleasantville |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Woodward | Woodward-Granger | Southwest Valley | ||
B10 | Eddyville | Pella Christian | Eddyville-Blakesburg-Fremont | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Pleasantville | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 5 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Grundy Center | Grundy Center | 3 | 0 | West Marshall |
B6 | Jewell | South Hamilton | 3 | 0 | Collins-Maxwell-Baxter |
B7 | Lake Mills | Lake Mills | 3 | 0 | West Fork |
B8 | Clarion | Clarion-Goldfield-Dows | 3 | 1 | Belmond-Klemme |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Grundy Center | Grundy Center | South Hamilton | ||
B10 | Lake Mills | Lake Mills | Clarion-Goldfield-Dows | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Hampton | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 6 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Dike | Dike-New Hartford | 3 | 0 | BCLUW |
B6 | Greene | North Butler | 0 | 3 | St. Ansgar |
B7 | Fairbank | Wapsie Valley | 3 | 0 | Jesup |
B8 | Iowa City Regina | Iowa City Regina | 3 | 1 | BGM |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Dike | Dike-New Hartford | St. Ansgar | ||
B10 | Fairbank | Wapsie Valley | Iowa City Regina | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Cedar Falls | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 7 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Sumner | Sumner-Fredericksburg | 3 | 0 | Postville |
B6 | Calmar | South Winneshiek | 3 | 0 | Clayton Ridge |
B7 | Cascade | Starmont | 3 | 0 | Cascade |
B8 | Denver | Denver | 3 | 0 | North Linn |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Sumner | Sumner-Fredericksburg | South Winneshiek | ||
B10 | Independence | Starmont | Denver | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Waverly | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 | ||
CLASS 2A – Region 8 - - - - - - - - - - - - - - - | |||||
10/28/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B5 | Clarence | North Cedar | 3 | 2 | Lisbon |
B6 | West Branch | West Branch | 3 | 0 | Pekin |
B7 | Durant | Durant | 3 | 0 | Wapello |
B8 | West Burlington | Danville | 0 | 3 | West Burlington |
10/31/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B9 | Clarence | North Cedar | West Branch | ||
B10 | Durant | Durant | West Burlington | ||
11/05/14 | |||||
Game | Location | Team | Score | Team | |
B11 | Wilton | Bracket Winner B9 | Bracket Winner B10 |