State champions will be determined this week in each of Iowa's six classes. Grundy Center and Waukon could both win titles.

The 'Road to the Dome' began with first-round games on Friday, Nov. 1 and continued with the quarterfinals on Friday, Nov. 8. Semifinal games were played on Thursday, Nov. 14, Friday, Nov. 15, and Saturday, Nov. 16.

Semifinal results for each class are listed below, along with the championship pairings.

CLASS 4A - Semifinal Results:

West Des Moines Valley 35 , Bettendorf 7
West Des Moines Dowling Catholic 42, Cedar Rapids Kennedy 6

CHAMPIONSHIP -- Friday, Nov. 15 at UNI-Dome, Cedar Falls:

7 PM: #1 West Des Moines Valley (12-0)) vs. #3 West Des Moines Dowling Catholic (11-1)

Home Team Listed First.


CLASS 3A - Semifinal Results:

Western Dubuque, Epworth 48, Lewis Central, Council Bluffs 14
Solon 43, Sergeant Bluff-Luton 36

CHAMPIONSHIP -- Thursday, Nov. 21 at UNI-Dome, Cedar Falls:

7 PM: #1 Solon (12-0) vs. #2 Epworth, Western Dubuque (12-0)

Home Team Listed First.


CLASS 2A - Quarterfinal Results:

OA-BCIG 41, Algona 32
Waukon 32, Williamsburg 14

CHAMPIONSHIP -- Friday, Nov. 22 at UNI-Dome, Cedar Falls:

1 PM: #1 Waukon (12-0) vs. #4 OA-BCIG (12-0)

Home Team Listed First.


CLASS 1A - Semifinal Results:

Van Meter 49, Iowa City Regina 17
West Lyon, Inwood 26, West Sioux, Hawarden 21

CHAMPIONSHIP -- Friday, Nov. 22 at UNI-Dome, Cedar Falls:

10 AM: #1 Van Meter (21-0) vs. #5 West Lyon, Inwood (11-1)

Home Team Listed First.


CLASS A - Semifinal Results:

Grundy Center 23, Saint Ansgar 21
West Hancock, Britt 49, Woodbury Central, Moville 20

CHAMPIONSHIP -- Thursday, Nov. 21 at at UNI-Dome, Cedar Falls

1:30 PM: #1 West Hancock, Britt (12-0) vs. #5 Grundy Center (11-1)

Home Team Listed First.


8-PLAYER - Semifinal Results:

Don Bosco, Gilbertville 50, Turkey Valley, Jackson Junction 6
Audubon 39, St. Mary's, Remsen 28

CHAMPIONSHIP -- Thursday, Nov. 21 at UNI-Dome, Cedar Falls:

10 AM: #1 Audubon (12-1) vs. #3 Don Bosco, Gilbertville (12-0)

Home Team Listed First.