The 2019 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 7-19. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 25-March 2 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

2019 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 3A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


3A Region 1

 

  CLASS 3A – REGION 1
Algona          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Algona   Algona      
      70-39 G5  
OA-BCIG   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    Algona      
    Estherville-Lincoln Central
Spirit Lake         67-54  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Spirit Lake   Estherville-Lincoln Central      
      41-36  
Estherville-Lincoln Central        
    Saturday, Feb. 16, 4:00p G7  
    Estherville-Lincoln Central
    CHAMPION
    45-44
Okoboji       At Sioux Rapids  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Milford   Sioux Center      
      49-48 G6  
Sioux Center   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Orange City (MOC-Floyd Valley)      
    Sioux Center
MOC-Floyd Valley   54-38  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At Orange City (MOC-Floyd Valley)   MOC-Floyd Valley      
      48-32  
Sheldon          


3A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 2
     
Clear Lake          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Clear Lake   Clear Lake      
      75-31 G5  
Pocahontas Area   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Humboldt      
    Clear Lake
Kuemper Catholic         72-42  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Carroll, Kuemper   Kuemper Catholic      
      71-24  
Southeast Valley        
    Saturday, Feb. 16, 7:00p G7  
    Roland-Story
    CHAMPION
    44-43
Roland-Story       At Clarion  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Story City   Roland-Story      
      56-43 G6  
Humboldt   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Story City      
    Roland-Story
Carroll   50-44  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At Carroll   Carroll      
      61-26  
Greene County          


3A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 3
     
Osage          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Osage   Osage      
      55-40 G5  
Hampton-Dumont   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Osage      
    Osage
Forest City         55-40  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Forest City   Forest City      
      48-44  
Garner-Hayfield-Ventura        
    Saturday, Feb. 16, 7:00p G7  
    Crestwood
    CHAMPION
    53-49
Crestwood       At Charles City  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Cresco   Crestwood      
      47-17 G6  
Union   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Cresco      
    Crestwood
New Hampton   28-20  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At New Hampton   New Hampton      
      71-47  
Columbus Catholic          


3A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 4
     
Waukon          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Waukon   Waukon      
      67-41 G5  
Oelwein   Thursday, Feb. 14, 7:00p  
    At Waukon      
    WinnerG5
North Fayette Valley         SCORE  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At West Union   North Fayette Valley      
      42-37  
Anamosa        
    Saturday, Feb. 16, 7:00p G7  
    Waukon
    CHAMPION
    55-44
Assumption       At Marion  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Davenport, Assumption   Assumption      
      53-37 G6  
Camanche   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Davenport, Assumption      
    Assumption
Monticello   47-36  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At Monticello   Monticello      
      50-42  
Tipton          


3A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 5
     
Center Point-Urbana          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Center Point   Center Point-Urbana      
      68-32 G5  
Solon   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    Center Point      
    Center Point-Urbana
Mid-Prairie         54-30  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Wellman   Mid-Prairie      
      48-42  
Mount Vernon        
    Saturday, Feb. 16, 7:00p G7  
    Center Point-Urbana
    CHAMPION
    57-48
Central Lee       At Iowa City, West  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Donnellson   Central Lee      
      64-44 G6  
West Liberty   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    Mount Pleasant      
    Central Lee
West Burlington   44-40  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At West Burlington   West Burlington      
      61-47  
Louisa-Muscatine          


3A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 6
     
Iowa Falls-Alden          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Iowa Falls   Iowa Falls-Alden      
      79-16 G5  
South Hardin   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Iowa Falls      
    Iowa Falls-Alden
Clarion-Goldfield-Dows         69-44  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Clarion   Clarion-Goldfield-Dows      
      50-36  
Nevada        
    Saturday, Feb. 16, 6:00p G7  
    West Marshall
    CHAMPION
    43-37
West Marshall       At Conrad  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At State Center   West Marshall      
      56-34 G6  
Vinton-Shellsburg   Thursday, Feb. 14, 7:00p  
    At State Center      
    West Marshall
Williamsburg   43-33  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At Williamsburg   Benton Community      
      35-33  
Benton Community          


3A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 7
     
North Polk          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Alleman   North Polk      
      62-27 G5  
Chariton   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Alleman      
    North Polk
PCM         64-35  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Monroe   PCM      
      59-36  
Albia        
    Saturday, Feb. 16, 5:30p G7  
    North Polk
    CHAMPION
    72-34
Centerville       At Pleasantville  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Centerville   Centerville      
      62-49 G6  
Davis County   Wednesday, Feb. 13, 6:30p  
    At Knoxville      
    South Tama
South Tama   69-35  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At Tama, South Tama County   South Tama      
      64-30  
Eddyville-Blakesburg-Fremont          


3A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 3A – REGION 8
     
Des Moines Christian          
Saturday, Feb. 9, 7:00p G1    
At Urbandale, Des Moines Christian   Des Moines Christian      
      59-15 G5  
Saydel   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Urbandale, Des Moines Christian      
    Des Moines Christian
Creston         59-39  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G2    
At Creston   Creston      
      66-37  
Clarke        
    Saturday, Feb. 16, 5:00p G7  
    Des Moines Christian
    CHAMPION
    44-41
Red Oak       At Atlantic  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G3    
At Red Oak (Middle School)   Red Oak      
      77-21 G6  
Clarinda   Wednesday, Feb. 13, 7:00p  
    At Atlantic      
    Shenandoah
Shenandoah   71-58  
Saturday, Feb. 9, 7:00p G4      
At Shenandoah   Shenandoah      
      61-41  
Atlantic