The 2018 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 8-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 26-March 3 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

First-round games with dates and times listed in bold print and underlined were early starts or postponements, caused by winter weather.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 1
     
     
Kingsley-Pierson    
G6    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  MMCRU   At Kingsley   Kingsley-Pierson  
  Thu., Feb. 8, 5:00p G1         68-32 G10  
  At Marcus MMCRU   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  St. Mary's Remsen 65-30     At Kingsley  
           
  Akron-Westfield     Kingsley-Pierson
  Thu., Feb. 8, 6:00p G2     67-35
  At Akron Akron-Westfield    
  Trinity Christian 47-29 G7    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Gehlen Catholic   At Akron   Akron-Westfield  
  Thu., Feb. 8, 6:00p G3         53-44  
  At LeMars, Gehlen Gehlen Catholic  
  George-Little Rock   59-46     Wed., Feb 21, 7:00p G12  
          Bishop Garrigan
    CHAMPION
    73-67
Bishop Garrigan   At Buena Vista University, Storm Lake  
G8        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  At Algona, Bishop Garrigan   Bishop Garrigan
        66-40 G11  
West Bend-Mallard   Fri., Feb. 16, 7:00p  
        At Algona, Bishop Garrigan  
              Bishop Garrigan
  St. Mary's Storm Lake         44-40
  Sat., Feb. 10, 7:00p G4      
  At Storm Lake, St. Mary's St. Mary's Storm Lake      
  Clay Central-Everly 47-45 G9      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Harris-Lake Park   At Storm Lake, St. Mary's   G-T/R-A      
  Thu., Feb. 8, 5:30p G5         56-28  
  At Lake Park G-T/R-A    
  G-T/R-A 54-47      


1A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 2
     
     
West Hancock    
G7    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  North Iowa   At Britt   West Hancock  
  Sat., Feb. 10, 6:00p G1         72-39 G11  
  At Buffalo Center North Iowa   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  CAL 66-10     At Britt  
           
  North Butler     West Hancock
  Sat., Feb. 10, 6:00p G2     78-34
  At Greene North Butler    
  Rockford 46-17 G8    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Newman Catholic   At Greene   Newman Catholic  
  Sat., Feb. 10, 6:00p G3         69-53  
  At Mason City, Newman Catholic Newman Catholic  
  Northwood-Kensett   63-32     Tue., Feb 20, 7:00p G13  
          Kee
    CHAMPION
    46-39 OT
Kee   At New Hampton  
G9        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Edgewood-Colesburg   At Lansing   Kee
  Thu., Feb. 8, 5:00p G4         41-28 G12  
  At Edgewood Central Elkader   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Central Elkader   32-30     At Lansing  
              Kee
  Turkey Valley         50-37
  Thu., Feb. 8, 5:30p G5      
  At Jackson Junction Turkey Valley      
  Riceville 55-43 G10      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Tripoli   At Jackson Junction   Turkey Valley      
  Thu., Feb. 8, 5:00p G6         54-42  
  At Tripoli West Central, Maynard    
  West Central, Maynard 48-36      


1A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 3
     
     
AGWSR    
G6    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  Meskwaki Settlement   At Ackley   AGWSR  
  Thu., Feb. 8, 6:00p G1         91-50 G10  
  At Tama, Meskwaki Settlement Meskwaki Settlement   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  GMG 52-41     At Ackley  
           
  Clarksville     AGWSR
  Fri., Feb. 9, 6:00p G2     55-28
  At Clarksville Clarksville    
  Waterloo Christian 73-35 G7    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Gladbrook-Reinbeck   At Clarksville   Clarksville  
  Thu., Feb. 8, 5:00p G3         58-35  
  At Reinbeck Gladbrook-Reinbeck  
  North Tama   61-50     Mon., Feb 19, 7:00p G12  
          AGWSR
    CHAMPION
    53-45
Colo-Nesco   At Conrad  
G8        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  At Colo   Colo-Nesco
        59-35 G11  
Baxter   Fri., Feb. 16, 7:00p  
        At Colo  
              Lynnville-Sully
  Lynnville-Sully         60-35
  Sat., Feb. 10, 7:00p G4      
  At Sully Lynnville-Sully      
  HLV 65-29 G9      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Collins-Maxwell   At Sully   Lynnville-Sully      
  Thu., Feb. 8, 6:00p G5         58-34  
  At Maxwell Collins-Maxwell    
  Ankeny Christian 59-24      


1A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 4
     
     
Springville    
G6    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  Midland   At Springville   Springville  
  Fri., Feb. 9, 6:00p G1         52-17 G10  
  At Wyoming Midland   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Lone Tree 46-12     At Springville  
           
  Calamus-Wheatland     Springville
  Sat., Feb. 10, 6:00p G2     48-23
  At Wheatland Calamus-Wheatland    
  Prince of Peace 62-44 G7    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Marquette Catholic   At Wheatland   Marquette Catholic  
  Thu., Feb. 8, 5:00p G3         62-31  
  At Bellevue, Marquette Catholic Marquette Catholic  
  Easton Valley   62-26     Mon., Feb 19, 7:00p G12  
          Springville
    CHAMPION
    49-31
Janesville   At La Porte City  
G8        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  At Janesville   Janesville
        56-21 G11  
Don Bosco   Fri., Feb. 16, 7:00p  
        At Janesville  
              Janesville
  Dunkerton         56-14
  Thu., Feb. 8, 5:00p G4      
  At Dunkerton Dunkerton      
  Cedar Valley Christian 52-44 G9      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Iowa Valley   At Dunkerton   Iowa Valley      
  Fri., Feb. 9, 5:00p G5         46-42  
  At Marengo Iowa Valley    
  Central City 50-39      


1A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 5
     
     
North Mahaska    
G6    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  BGM   At New Sharon   North Mahaska  
  Fri., Feb. 9, 7:00p G1         63-40 G10  
  At Brooklyn BGM   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Twin Cedars 58-19     At New Sharon  
           
  English Valleys     North Mahaska
  Thu., Feb. 8, 6:00p G2     70-44
  At North English English Valleys    
  Tri-County 49-20 G7    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Keota   At North English   Iowa Mennonite  
  Thu., Feb. 8, 6:00p G3         48-47  
  At Keota Iowa Mennonite  
  Iowa Mennonite   37-36     Mon., Feb 19, 7:00p G12  
          Montezuma
    CHAMPION
    41-32
Montezuma   At Brooklyn  
G8        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  At Montezuma   Montezuma
        53-28 G11  
WACO   Fri., Feb. 16, 7:00p  
      At Montezuma  
              Montezuma
  Winfield-Mount Union         70-48
  Thu., Feb. 8, 7:00p G4      
  At Winfield Winfield-Mount Union      
  New London 51-27 G9      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Holy Trinity Catholic   At Winfield   Holy Trinity Catholic      
  Thu., Feb. 8, 7:00p G5         53-38  
  At Fort Madison, Holy Trinity Holy Trinity Catholic    
  Notre Dame 49-16      


1A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 6
     
     
Central Decatur    
G7    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  Lamoni   At Leon   Central Decatur  
  Thu., Feb. 8, 7:00p G1         69-28 G11  
  At Lamoni Lamoni   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Orient-Macksburg 56-30     At Leon  
           
  East Union     Central Decatur
  Thu., Feb. 8, 7:00p G2     69-37
  At Afton Lenox    
  Lenox 43-39 G8    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Diagonal   At Afton   Diagonal  
  Thu., Feb. 8, 7:00p G3         49-44  
  At Diagonal Diagonal  
  Bedford   52-46     Mon., Feb 19, 6:00p G13  
          Central Decatur
    CHAMPION
    75-36
Seymour   At Albia  
G9        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Southeast Warren   At Centerville   Seymour
  Thu., Feb. 8, 6:00p G4         58-34 G12  
  At Liberty Center Southeast Warren   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Melcher-Dallas   54-18     At Centerville  
              Seymour
  Murray         65-43
  Thu., Feb. 8, 7:00p G5      
  At Murray Murray      
  Mormon Trail 68-23 G10      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Moravia   At Murray   Murray      
  Thu., Feb. 8, 7:00p G6         41-33  
  At Moravia Moulton-Udell    
  Moulton-Udell 49-37 OT      


1A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 7
     
     
Exira/Elk Horn-Kimballton    
G6    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  Riverside   At Elk Horn   Exira/Elk Horn-Kimballton  
  Thu., Feb. 8, 7:00p G1         77-23 G10  
  At Oakland Riverside   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Essex 46-21     At Elk Horn  
           
  CAM     Exira/Elk Horn-Kimballton
  Thu., Feb. 8, 7:00p G2     63-49
  At Anita CAM    
  Griswold 40-36 G7    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Stanton   At Anita   CAM  
  Thu., Feb. 8, 7:00p G3         76-42  
  At Stanton Stanton  
  South Page   56-36     Mon., Feb 19, 6:00p G12  
          Exira/Elk Horn-Kimballton
    CHAMPION
    66-41
Boyer Valley   At Avoca  
G8        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  At Dunlap   Boyer Valley
        69-28 G11  
Woodbine   Fri., Feb. 16, 7:00p  
      At Council Bluffs, Heartland Christian  
              Boyer Valley
  East Mills         62-42
  Thu., Feb. 8, 7:00p G4      
  At Malvern East Mills      
  Heartland Christian 60-25 G9      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Fremont-Mills   At Malvern   Fremont-Mills      
  Thu., Feb. 8, 7:00p G5         41-40  
  At Tabor Fremont-Mills    
  West Harrison 51-27      


1A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 1A – REGION 8
     
     
Newell-Fonda    
G6    
    Tuesday, Feb. 13, 7:00p    
  Ar-We-Va   At Newell   Newell-Fonda  
  Sat., Feb. 10, 7:00p G1         77-28 G10  
  At Westside Ar-We-Va   Fri., Feb. 16, 7:00p  
  Paton-Churdan 64-44     At Newell  
           
  Grand View Christian     Newell-Fonda
  Thu., Feb. 8, 5:30p G2     62-27
  At Ankeny, Faith Baptist College Grand View Christian    
  Coon Rapids-Bayard 56-44 G7    
        Tue., Feb. 13, 7:00p    
  Glidden-Ralston   At Ankeny, Faith Baptist College   Glidden=Ralston  
  Thu., Feb. 8, 7:00p G3         60-41  
  At Glidden Glidden-Ralston  
  Iowa Christian   2-0 Forfeit     Mon., Feb 19, 6:00p G12  
          Newell-Fonda
    CHAMPION
    66-57
West Monona   At Sac City  
G8        
  Tue., Feb. 13, 7:00p    
  At Onawa   West Monona
        69-38 G11  
Siouxland Christian   Fri., Feb. 16, 7:00p  
        At Onawa  
              West Monona
  Westwood         58-50
  Fri., Feb. 9, 6:00p G4      
  At Sloan Westwood      
  River Valley 74-17 G9      
    Tue., Feb. 13, 7:00p        
  Audubon   At Sloan   Westwood      
  Thu., Feb. 8, 6:00p G5         70-33  
  At Audubon Audubon    
  Whiting 80-39