For Class 4A teams, regional games will be played July 5-10 at various sites across the state. The 2018 Iowa High School Girls State Softball Tournament runs July 16-20 at the Rogers Sports Complex in Fort Dodge.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE SOFTBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:

 


4A Region 1

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 1
         
   
  Denison-Schleswig      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Denison      
    Denison-Schleswig
Storm Lake         10-0  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Storm Lake   Storm Lake      
      6-2  
Spencer        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Sergeant Bluff-Luton
    CHAMPION
    4-3
      At Denison  
   
  Sergeant Bluff-Luton      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Sergeant Bluff      
    Sergeant Bluff-Luton
Bishop Heelan   12-3  
Thu., July 5, 5:30p G2      
At Sioux City, Morningside College   LeMars      
      9-2  
LeMars          


4A Region 2

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 2
         
   
  Winterset      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Winterset      
    Des Moines Hoover
Bondurant-Farrar         8-3  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Bondurant   Des Moines Hoover      
      5-2  
Des Moines Hoover        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Des Moines Hoover
    CHAMPION
    3-2
      At Council Bluffs, Lewis Central  
   
  Lewis Central      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Council Bluffs, Lewis Central      
    Lewis Central
Glenwood   4-0  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At Glenwood   Glenwood      
      2-0  
Harlan          


4A Region 3

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 3
         
   
  ADM      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Adel      
    ADM
Carroll         5-0  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Carroll   Carroll      
      3-1  
Perry        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    ADM
    CHAMPION
    8-1
      At Adel  
   
  Norwalk      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Norwalk      
    Norwalk
Boone   5-1  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At Boone   Boone      
      12-2 (5 innings)  
Webster City          


4A Region 4

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 4
         
   
  Carlisle      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Carlisle      
    Dallas Center-Grimes
Knoxville         7-6  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Knoxville   Dallas Center-Grimes      
      12-0  
Dallas Center-Grimes        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Dallas Center-Grimes
    CHAMPION
    6-5
      At Pella  
   
  Ballard      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Huxley      
    Pella
Pella   9-8  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At Pella   Pella      
      5-4  
Grinnell          


4A Region 5

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 5
         
   
  Oskaloosa      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Oskaloosa      
    Fairfield
Fairfield         6-4  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Fairfield   Fairfield      
      13-1  
Mount Pleasant        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Newton
    CHAMPION
    4-1
      At Newton  
   
  Newton      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Newton      
    Newton
Clear Creek-Amana   3-1  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At Oxford   Washington      
      6-4  
Washington          


4A Region 6

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 6
         
   
  North Scott      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Eldridge      
    Keokuk
Fort Madison         9-6  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Fort Madison   Keokuk      
      14-2  
Keokuk        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Cedar Rapids Xavier
    CHAMPION
    8-0
      At Cedar Rapids, Xavier  
   
  Cedar Rapids Xavier      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Cedar Rapids, Xavier      
    Cedar Rapids Xavier
Central DeWitt   1-0  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At DeWitt   Iowa City Liberty      
      3-2 (10 innings)  
Iowa City Liberty          


4A Region 7

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 7
         
   
  Independence      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Independence      
    Independence
Dubuque Wahlert         4-2  
Thu., July 5, 5:30p G1    
At Dubuque, Wahlert   Dubuque Wahlert      
      1-0  
Maquoketa        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Independence
    CHAMPION
    7-5
      At Independence  
   
  Western Dubuque      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Epworth      
    Marion
Marion   6-4  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At Marion   Marion      
      12-11  
Clinton          


4A Region 8

 

BACK TO TOP   CLASS 4A – REGION 8
         
   
  Charles City      
  G3  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Charles City      
    Charles City
Mason City         2-1  
Thu., July 5, 7:00p G1    
At Mason City   Mason City      
      10-4  
Waterloo East        
    Tue., July 10, 7:00p G5  
    Charles City
    CHAMPION
    6-1
      At Charles City  
   
  Waverly-Shell Rock      
  G4  
  Sat., July 7, 7:00p  
    At Waverly      
    Center Point-Urbana
Center Point-Urbana   6-4  
Thu., July 5, 7:00p G2      
At Center Point   Center Point-Urbana      
      5-3  
Decorah