Class 1A Regional Championship Scores – Monday, 02/23/2015
The road to the Iowa High School girls state basketball tournament reached its final destination with eight Class-1A teams winning regional championship games across Iowa and earning a trip to Des Moines Monday night (February 23, 2015).
The Class-1A state championship game is scheduled to tip-off at 6 p.m. on Friday, March 6.
CLASS-1A GIRLS REGIONAL CHAMPIONSHIP RESULTS - MONDAY, FEBRUARY 23, 2015
Region 1:
Trinity Christian beat Remsen-Union, 50-44
West Sioux beat Remsen-St. Mary's, 51-39
Quarterfinal: West Sioux beat Trinity Christian, 57-32
Gehlen Catholic beat Siouxland Christian, 64-47
Quarterfinal: Central Lyon beat Gehlen Catholic, 74-40
Regional Semifinal: Central Lyon beat West Sioux, 62-36
Woodbine beat Boyer Valley, 60-57
Westwood beat West Harrison, 63-14
Quarterfinal: Westwood beat Woodbine, 69-29
Charter Oak-Ute beat Whiting, 61-16
Quarterfinal: Kingsley-Pierson beat Charter Oak-Ute, 61-32
Regional Semifinal: Kingsley-Piersen beat West Westwood, 58-38
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Central Lyon beat Kingsley-Pierson, 67-54
Region 2:
Ar-We-Va beat River Valley, 51-34
Marcus-Meriden-Cleghorn beat Storm Lake St. Mary's, 65-48
Quarterfinal: Marcus-Meriden-Cleghorn beat Ar-We-Va, 65-58
Clay Central-Everly beat Harris-Lake Park, 61-54
Quarterfinal: George-Little Rock beat Clay Central-Everly, 62-30
Regional Semifinal: George-Little Rock beat Marcus-Meriden-Cleghorn, 65-58
CAM beat Paton-Churdan, 51-46
Glidden-Ralston beat Guthrie Center, 60-38
Quarterfinal: Glidden-Ralston beat CAM, 54-35
Coon Rapids-Bayard beat Griswold, 40-35
Quarterfinal: Exira/Elk Horn-Kimballton beat Coon Rapids-Bayard, 66-37
Regional Semifinal: Exira/Elk Horn-Kimballton beat Glidden-Ralston, 58-26
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Exira/Elk Horn-Kimballton beat George-Little Rock, 58-45
Region 3:
Rockford beat Nashua-Plainfield, 43-38
Northwood-Kensett beat Newman Catholic, 66-34
Quarterfinal: Northwood-Kensett beat Rockford, 59-55
AGWSR beat Clarksville, 63-21
Turkey Valley beat Riceville, 59-25
Quarterfinal: Turkey Valley beat AGWSR, 62-34
Regional Semifinal: Turkey Valley beat Northwood-Kensett, 52-32
Northeast Hamilton beat CAL, 54-48
Bishop Garrigan beat North Iowa, 59-39
Quarterfinal: Bishop Garrigan beat Northeast Hamilton, 62-16
West Bend-Mallard beat Graettinger-Terril/Ruthven-Ayrshire, 62-44
Quarterfinal: Newell-Fonda beat West Bend-Mallard, 67-30
Regional Semifinal: Newell-Fonda beat Bishop Garrigan, 62-37
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Newell-Fonda beat Turkey Valley, 57-46
Region 4:
Tripoli beat West Central, 60-17
Kee High beat Central Community, 48-42
Quarterfinal: Kee High beat Tripoli, 48-46
Dunkerton beat East Buchanan, 45-33
Quarterfinal: Janesville beat Dunkerton, 59-49
Regional Semifinal: Kee High beat Janesville, 51-49
Don Bosco beat Waterloo Christian, 44-18
North Tama beat Valley Lutheran, 54-16
Quarterfinal: North Tama beat Don Bosco, 48-32
Gladbrook-Reinbeck beat Green Mountain-Garwin, 67-34
Quarterfinal: Colo-Nesco beat Gladbrook-Reinbeck, 41-38
Regional Semifinal: Colo-Nesco beat North Tama, 42-39
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Colo-Nesco beat Kee High, 44-39
Region 5:
Easton Valley vs. Midland beat Easton Valley, 58-49
Marquette Catholic beat Prince of Peace, 50-31
Quarterfinal: Marquette Catholic beat Easton Valley, 59-40
Calamus-Wheatland beat Central City, 50-31
Quarterfinal: Springville beat Calamus-Wheatland, 51-34
Regional Semifinal: Springville beat Marquette Catholic, 51-35
Belle Plaine beat Meskwaki Settlement, 66-34
Iowa Valley beat Montezuma, 49-44
Quarterfinal: Belle Plaine beat Iowa Valley, 64-50
HLV beat Cedar Valley Christian, 41-36
Quarterfinal: Lynnville-Sully beat HLV, 64-32
Regional Semifinal: Lynnville-Sully beat Belle Plaine, 65-47
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Springville beat Lynnville-Sully, 45-40
Region 6:
Waco beat Tri-County, 59-27
Iowa Mennonite beat Keota, 38-29
Quarterfinal: Waco beat Iowa Mennonite, 35-26
Sigourney beat Lone Tree, 40-34
Quarterfinal: English Valleys beat Sigourney, 58-52
Regional Semifinal: English Valleys beat Waco, 48-36
Van Buren beat Moulton-Udell, 53-28
Holy Trinity beat Harmony, 66-9
Quarterfinal: Holy Trinity beat Van Buren, 52-37
New London beat Winfield-Mount Union, 53-52
Quarterfinal: Notre Dame beat New London, 84-20
Regional Semifinal: Notre Dame beat Holy Trinity, 100-50
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Notre Dame beat English Valleys, 73-57
Region 7:
Murray beat Wayne, 55-40
Mount Ayr beat Mormon Trail, 62-30
Quarterfinal: Mount Ayr beat Murray, 49-40
Lamoni beat Diagonal, 49-43
Quarterfinal: Bedford beat Lamoni, 59-31
Regional Semifinal: Bedford beat Mount Ayr, 49-44
Moravia beat Twin Cedars, 70-50
Martensdale-St. Marys beat Melcher-Dallas, 65-19
Quarterfinal: Martensdale-St. Marys beat Moravia, 69-37
Southeast Warren beat Seymour, 67-29
Quarterfinal: Grand View Christian beat Southeast Warren, 63-51
Regional Semifinal: Martensdale-St. Marys beat Grand View Christian, 45-37
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Bedford beat Martensdale-St. Marys, 60-47
Region 8:
Ankeny Christian beat Iowa Christian, 51-31
Orient-Macksburg beat East Union, 43-41
Quarterfinal: Ankeny Christian beat Orient-Macksburg, 53-48
Stanton beat Lenox, 51-46
Quarterfinal: Adair-Casey beat Stanton, 63-28
Regional Semifinal: Adair-Casey beat Ankeny Christian, 67-31
Nishnabotna beat East Mills, 48-44
Essex beat South Page, 46-18
Quarterfinal: Essex beat Nishnabotna, 49-30
Sidney beat Heartland Christian, 56-25
Quarterfinal: Fremont Mills beat Sidney, 61-23
Regional Semifinal: Fremont Mills beat Essex, 52-36
REGIONAL CHAMPIONSHIP: Fremont Mills beat Adair-Casey, 65-58
***All Games Begin At 7:00 p.m.***